Yandex’in reklam platformu olan Yandex Direct‘te oluşturduğumuz kampanya ve reklam gruplarında negatif anahtar kelime eklemeyi bu yazımda detaylı bir şekilde anlatacağım.

Negatif anahtar kelimeleri ilk başta kampanya veya reklam grubu oluştururken de ekleyebilirsiniz ya da ilk başta eklemeyip her şey bittikten sonra da kolayca ekleyebilirsin. Bu 2 farklı yolla nasıl negatif anahtar kelime ekleyebileceğimizi görelim:

Kampanya Bazında Negatif Ekleme

Öncelikle yandex direct’e girip müşterinizi seçip yeni bir kampanya oluştur diyelim.

yandex negatif anahtar kelime ekleme

Kampanya oluşturma adımında gerekli ayarları yaptıktan sonra alt tarafa scroll ettiğimizde kampanya bazında genel negatif anahtar kelime ekleme kısmını göreceksiniz.

yandex negatif anahtar kelime ekleme

Burada Ekle‘ye tıklayarak açılacak kutunun içerisine negatife eklemek istediğiniz anahtar kelimeleri başında ”” olacak şekilde ekleyin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta eksi işaretinden sonra kelime ile arasında herhangi bir boşluk bırakmamanız gerekiyor.

-toptan -tamir -servis şeklinde ekleyin. Boşluk bırakarak – toptan – servis şeklinde eklerseniz bu doğru çalışmayacaktır.

Ayrıca kampanya bazında negatif eklerken karakter sınırımız 20.000’dir. Anahtar kelime ekledikçe sağ üst köşede yer alan karakter sınırımızın azaldığını göreceksiniz.

Kampanya bazında eklemiş olduğunuz negatif kelimeler kampanyanın altında yer alan tüm reklam gruplarına etki edeceğinden burada seçilecek kelimeler dikkatle kontrol edilmelidir. Aksi takdirde bizimle alakalı potansiyel aramalarda reklamlarımızın gösterilmesini engellemiş olabiliriz.

Reklam Grubu Bazında Negatif Ekleme

İlk adımda oluşturduğumuz kampanya ayarlarını tamamladıktan sonra ikinci adımda reklam grubu oluşturma kısmı geliyor.

yandex negatif anahtar kelime ekleme

Bu kısımda ise sadece o reklam grubuna etki edecek negatif anahtar kelimeler ekleyebiliriz. Dolayısıya aslında reklam grupları arasında çapraz negatif ekleme işlemlerini bu kısımdan yapmalısınız. Örnek olarak Yandex reklamlarını yaptığımız Saat sitemizde Skagen markasının reklam grubunda diğer markaları negatife ekleyerek reklamların doğru reklam grubundan tetiklenmesini sağlayabiliriz.

İlgili Yazı:  Yandex Direct Reklam Pozisyonları

yandex negatif anahtar kelime ekleme

Reklam grubu bazında negatif eklemenin karakter sınırı 4096’dır. Burada kampanya bazlı olana göre daha az kelime ekleyebiliyoruz maalesef.

Yukarıdaki seçenekler ilk kez kampanya/reklam grubu oluştururken yapabildiğimiz negatif ekleme işlemleridir. Bir de siz her şeyi bitirip kampanyayı yayına aldıktan sonra negatif ekleyebilirsiniz. Arama terimleri raporunu günlük olarak takip edip, aklınıza gelmeyen ancak sizinle alakasız kelimeleri bulup daha sonra eklemek adına bu özelliği kullanabilirsiniz.

Kampanya bazlı eklerken;

yandex negatif anahtar kelime ekleme

Kampanyanıza tıklayıp açılan sayfadaki sol sidebar’da Genel negatif anahtar sözcük kümesi kısmı var. Buraya ekleyeceğiniz kelimeler direk kampanya bazlı negatiflerdir. Ekleme, çıkarma, düzenleme vs. her türlü değişikliği yayında olan kampanyanızda yapabilirsiniz.

Reklam Grubu bazlı eklerken;

yandex negatif anahtar kelime ekleme

Gene aynı sayfada aşağı doğru scroll edince karşımıza reklam gruplarımız çıkmakta. O kısımda gene sol tarafta her reklam grubunun altında Gruptaki negatif sözcükler kısmı bulunuyor. Oraya tıklayarak açılan metin kutusuna sadece o reklam grubuna etki edecek negatif anahtar kelimeleri girebilirsiniz.

Sorularınız olursa bu yazının altında bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz.

3 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız