Arama sonuç sayfasına reklam verebildiğiniz Yandex Direct Arama Ağı Reklamları’nda reklam pozisyonlarını detaylı olarak bu yazımda sizlere anlatacağım. Önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum; şu an Yandex’te sadece sertifikalı partner ajans üzerinden reklam verebilirsiniz. Dolayısıyla bireysel olarak reklam vermek henüz Türkiye’de aktif değil.

Yandex reklam pozisyonlarını incelemeye başlayalım:

Süper Pozisyon Reklamları

Yandex arama sonuç sayfasında organik sonuçların üzerinde yer alan bölüme süper pozisyon denir. Burada en fazla 3 reklam gösterilir. Aşağıdaki örnekte Türkiye’den Yandex.com.tr‘ye girip Forex kelimesini arattığımda karşıma çıkan reklamları görebilirsiniz.

yandex direct reklam pozisyonları

 

Süper pozisyon alanında reklamlarımızın hangi sırada yayınlanmasını istersek ona göre teklifler verebiliyoruz. Yandex’te konuma göre teklif vermek Google’dan farklı olan bir özellik diyebilirim.

yandex direct reklam pozisyonları

Teklif verebildiğimiz reklam konumları şunlardır:

1.Süper Pozisyon

Reklamlarımız mutlaka süper pozisyon alanındaki birinci sırada yayınlanır. Buraya ödenilen tıklama başı ücret diğer alanlara göre daha yüksektir.

2.Süper Pozisyon

Reklamlarımız süper pozisyon alanındaki ikinci sırada yayınlanır. Eğer 1.süper pozisyon için herhangi bir reklam veren teklif vermezse bu alandaki reklamlar 1.süper pozisyonda gösterilir.

Süper Pozisyon

Burada ise aslında şunu diyoruz; reklamlarım süper pozisyon alanı içerisinde yayınlansın ancak sırası önemli değil. Dolayısıyla gerçekleşen tıklama başı maliyet mutlaka diğer iki pozisyona göre daha düşük gerçekleşecektir.

Garantili Gösterim Reklamları

Bu alan ise Yandex arama sonuçları sayfasındaki sağ sütunun üst kısmındaki bölgedir. Reklamverenler bu alanı hedefleyebilirler, bu alanda maksimum 4 reklam gösterilmektedir.

Türkiye’de yandex reklamı verenlerin sayısı oldukça az olduğundan bu alanı göstermek için Rusya’dan bir örnek aldım. 2 numaralı kısım Garantili Gösterim alanıdır.

yandex direct reklam pozisyonları

Garantili Gösterim alanında iki şekilde teklif verebiliyoruz:

1.Sıra Reklamı

Bu alan içerisinde en üst sırada yer alan pozisyon için teklif verebiliriz. Dolayısıyla sağ en üstte reklamlarımız gösterilmektedir.

İlgili Yazı:  Yandex Navigasyon Reklam Modelleri

Garanti Gösterim

Şunu diyoruz; reklamlarım garantili gösterim alanı içerisinde yayınlansın ancak sırası önemli değil. Dolayısıyla gerçekleşen tıklama başı maliyet mutlaka en üst pozisyona göre daha düşük gerçekleşecektir.

Görüntülü Arama Reklamı (SERP Display)

Bir sonraki reklam konumumuz sağ taraftaki Garantili Gösterim alanının hemen altında yer alan Görüntülü Arama Reklamı alanıdır. Google’dan farklı olarak Yandex’te arama sonuçları sayfasında banner reklam gösterebiliyorsunuz.

Hedefleme olarak anahtar kelimeleri hedefliyorsunuz ancak reklam metni oluşturmak yerine 200×300 boyutlarında bannerınızı sisteme yüklüyorsunuz. Aşağıda banner örneklerini paylaşıyorum.

yandex direct reklam pozisyonları   yandex direct reklam pozisyonları   yandex direct reklam pozisyonları
Aşağıdaki örnekte Yandex reklamlarını yaptığımız Wall Street English’in Görüntülü Arama Reklamını görebilirsiniz.

yandex direct reklam pozisyonları

Burada garantili gösterim alanını hedefleyen reklamveren olmadığı için banner reklamımız sağ tarafta en üstte gösterilmektedir.

Dinamik Gösterimler

Arama sonuçları sayfasındaki son reklam alanımız ise Dinamik Gösterimler‘dir. Buradaki reklamverenler reklamları için pozisyonun önemli olmadığını sadece gösterilmesini amaçladıklarını belirtirler. Bu kısım Görüntülü Arama reklamlarının hemen altında yer alır ve reklamlar sıralama gözetmeksizin rotasyonlu bir şekilde gösterilir.

yandex direct reklam pozisyonları

Bu alandaki reklamların tıklama oranları oldukça düşüktür ancak maliyet anlamında da oldukça ucuza trafik elde edebilirsiniz.

Genel olarak reklam pozisyonlarını detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım, konuyla ilgili soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız