Herkese merhabalar, bugün sizlerle Google Akıllı Alışveriş Reklamlarına derinlemesine bakacağız, bu reklamlar nedir ve ne işe yarar bununla ilgili yeterli bilgiye sahip olacaksınız.

Google son dönemde alışveriş reklamları ile ilgili bir çok geliştirme yapıyor, bunun sebebi eticaret sitelerinin daha agresif şekilde performans ve ciro odaklı reklam modellerini tercih etmesi, bütçelerini bu kampanyalarda harcamaya yatkın olmasından ileri gelmektedir.

Google Akıllı Alışveriş Reklamları Nedir?

Önceki yazılarımızda Google Alışveriş reklamlarını detaylıca ele almıştık, hatırlayacak olursanız bu reklam türü arama sonuçları sayfasında sizin ürünlerinizin başlık, fiyat ve resimleri ile birlikte gösterilmesi, tıklayan kullanıcıların sitenize yönlendirilmesi şeklinde çalışıyordu.

Akıllı alışveriş kampanyaları ise temelde makine öğrenimini (machine learning) kullanarak ürünlerinizin sizin için en verimli olabilecek alanlarda gösterilmesini sağlıyor. Hatta bunun için tekliflerinizi bile otomatik olarak kendisi belirliyor.

Google Akıllı Alışveriş Reklamları Nasıl Çalışır?

Bildiğiniz üzere ürünlerinizin bilgilerini Google Merchant Center hesabınıza feed olarak gönderiyorsunuz. Sonrasında ise Google Ads hesabınızda yeni bir akıllı alışveriş kampanyası oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Siz kampanyayı oluşturduktan sonra sistem Merchant Center‘dan sizin ürünlerinizi almakta ve kampanyaya aktarmaktadır. Bu ürün bilgilerinin tamamını alarak sizin için çeşitli reklam formatlarını otomatik olarak oluşturmaktadır. Bu şekilde bir çok reklam oluşturarak bunları test etmekte ve sürekli verileri analiz ederek en verimli hali sistem kendisi bulmaktadır.

google akıllı alışveriş reklamları

Normal alışveriş kampanyasından en önemli farkı makine öğrenimiyle otomatik çalışmasıdır. İkinci farkı ise reklam gösterilen alanlardır. Bildiğiniz üzere normal alışveriş kampanyaları sadece arama sonuçları sayfasında gösterilmekteydi.

Ürünleriniz Google arama sonuçları sayfası, Görüntülü reklam ağı, YouTube ve Gmail’de gösterilebilir.

Bu sayede sizin ürünleriniz hangi alanda daha iyi satıyor ve dönüşüm geliyor ise o alanlarda reklamlarınız yayınlanıyor. Dolayısıyla sizin ayarlamanız gereken tek şey günlük bütçeniz, hedefiniz ve ürün feed’inizin düzgün olması, geriye kalan her şeyden sistem sorumludur.

İlgili Yazı:  Google Alışveriş Reklamları

Normal alışveriş kampanyalarından son ve en önemli farkı ise bu kampanyanın dinamik yeniden pazarlama şeklinde de çalışmasıdır. Kullanıcı sitenizde bir ürüne baktıysa karşısına o ürünü çıkartan kampanya akıllı alışveriş kampanyası da olabilir.

Hedefiniz kısmını biraz açarsak burada Hedef ROAS (Target ROAS) teklifi kullanabiliyorsunuz. Çalışma prensibi ise şu şekilde siz sisteme şu kadar bütçe karşılığında bu kadar bir ciro bekliyorum diyorsunuz ve sistem bu amaca ulaşması için gerekli optimizasyonları kendisi yapmaya çalışıyor.

Hedef ROAS’ı nasıl belirlemeniz gerektiği ile ilgili aşağıda detaylı değineceğim.

ROAS‘ın açılımı Return on Ad Spend’dir. Bu ise reklam yatırımının geri dönüşü anlamına gelir.

ROI‘nin açılımı ise Return on Investment’tır. Bu da yatırım geri dönüşü anlamına gelir.

Google Akıllı Alışveriş Reklamları kullanmak için gerekli şartlar

Bu kampanya türü tamamen veriye dayalı optimizasyon yaptığı ve reklamları yayınladığı için hesabınızdaki dataların doğru bir şekilde kurulu olması gerekiyor. Bakın burası çok önemli çünkü sisteme yanlış data beslerseniz maalesef düzgün bir şekilde çalışmayacak ve sonucu sizi tatmin etmeyecektir.

İlk olarak Google Ads hesabınızda mutlaka dönüşüm izleme özelliğini kullanıyor olmanız şart. Çünkü sistemin sizin satış yapıp yapmadığınızı bilmesi gerekiyor ki gösterdiği reklamların performansını test edebilsin ve yorumlasın.

İkinci olarak dönüşüm izleme özelliğinin aktif olmasının yanı sıra son 45 günde en az 20 dönüşüm elde etmiş olmanız gerekiyor.

Üçüncü olarak ise sitenize giren kullanıcıları etiketlediğiniz bir yeniden pazarlama (remarketing) listenizin olması gerekiyor. Hatta bu listede son 30 günde en az 100 kullanıcı olması gerekmektedir.

Akıllı Alışveriş Kampanyalarında performansın yüksek olmasının bir diğer sebebi ise dinamik remarketing reklamları gibi çalışmasıdır.

Dinamik yeniden pazarlama (dynamic remarketing) reklamları temelde kullanıcının sitenizde baktığı ürünü gittiği diğer sitelerde/platformlarda karşısına çıkarmasıdır. Akıllı alışveriş reklamları bunu otomatik yaptığından performansının normal alışveriş reklamlarına göre yüksek olması daha anlaşılabilir açıkçası.

İlgili Yazı:  Google AdWords Banner Boyutları ve Ölçüleri

google akıllı alışveriş reklamları

 Google Akıllı Alışveriş Reklamlarının Dezavantajları Nelerdir?

Otomasyona dayalı bir reklam türü olduğu için aşağıdaki konularda eliniz kolunuz bağlı olarak kampanyanıza böm böm bakabilirsiniz.

 • Negatif anahtar kelime ekleyemiyorsunuz. Alakasız aramalarda reklamlarınız gösteriliyor olabilir.
 • Lokasyon hedeflemede sadece ürünlerin satışının yapıldığı ülke hedeflenebiliyor. Hatta bunu Merchant Center’dan otomatik çekiyor. Yani siz şehir veya bölge seçemiyorsunuz.
 • Reklam zaman planlaması yapamıyorsunuz. Reklamlarınız 24 saat boyunca aktif olmak zorunda. Belki siz gece 23.00’te reklam göstermek istemeyeceksiniz ama bu mümkün değil.
 • Cihaz seçemiyorsunuz. Tüm masaüstü, tablet veya cep telefonlarında reklamlarınız yayınlanıyor.
 • Hedef kitle ekleyemiyorsunuz. Mesela daha önce siteme girenlere ekstra teklif ver gibi bir opsiyonunuz yok, sistem kendisi istediğine gösteriyor.
 • Raporlama seçeneğiniz neredeyse yok. Mesela reklamınız hangi saatler arasında gösterilmiş. Gmail’de veya Youtube’da gösterimle sayısı nedir vb. hiç bir detay alamıyorsunuz maalesef.

Google Akıllı Alışveriş Reklamları Nasıl Oluşturulur?

 1. Hesabımızı açıp yeni bir kampanya oluştur diyoruz. Karşımıza çıkan ekranda hedefinizi Satış veya hedef yok olarak seçebilirsiniz.

google akıllı alışveriş reklamları

2. Kampanya seçeneklerinden Alışveriş‘i seçip ilerleyin.

google akıllı alışveriş reklamları

3. Bağlı olan Merchant Center hesabınız otomatik olarak gözükecektir zaten, hemen altta ise satış yapacağınız ülkeyi seçebilirsiniz. Bu alan da otomatik olarak Merchant hesabınızdan hangi ülke tanımlıysa o şekilde geliyor. Üzerine tıklandığı zaman ise kaç ürünün bu ülkede yayınlanabileceğini göstermektedir.

4. Son olarak ise kampanya adınızı yazıp günlük bütçenizi belirleyebilirsiniz. Tekliflerinizi ise Hedef ROAS olarak belirlemeniz gerekiyor. Örnek olarak %700 derseniz şu şekilde oluyor; sistem 1000 TL reklam harcamasına en az 7000 TL’lik reklam geliri getirecek şekilde optimizasyon yapıyor. Bu verdiğiniz teklif aslında bir hedef. Dolayısıyla sistem bu hedefe ulaşmaya ve daha iyisini getirmeye çalışıyor diyebiliriz.

İlgili Yazı:  Google AdWords Sertifikası Nasıl Alınır?

google akıllı alışveriş reklamları

Bu adımlardan sonra kampanyanız aktifleşmiş oluyor. Sonrasında ise sizin kampanya ile ilgili yapabileceğiniz optimizasyonlara bir bakalım.

Google Akıllı Alışveriş Kampanya Optimizasyonu

Bu kampanya türü tamamen otomatize olduğundan yapmanız gereken en iyi optimizasyon sisteme doğru verilerin gönderilmesini sağlamaktır.

Mesela ürün feed’inizdeki hataların en aza indirilerek kalitesinin arttırılması oldukça önemli.

Hedef ROAS tekliflerinizi çok yüksek vermemeniz gerekiyor. Çünkü bu sefer sistem bu hedefe ulaşmak için çok kısıtlı bir kitleye reklamınızı gösterecek bu şekilde potansiyel erişimi kaçıracaksınız.

Tek kampanyada tüm ürünleri yayınlamak yerine marka, ürün türü veya özel etiketlerle ürünlerinizi bölmeniz ve buna göre günlük bütçeleri, ROAS tekliflerinizi ayarlamanız gerekiyor. Her ürün veya ürün grubunun hedefi farklıdır.

google akıllı alışveriş reklamları

Kişisel yorumlarım

Akıllı kampanyalar çok değerli çünkü sizin manuel olarak bu optimizasyonları yapmanız çok zor ve oldukça zaman alıcı. Dolayısıyla alışveriş tarafında olduğu gibi diğer bir çok reklam modelinde yakın zamanda smart özellikler çıkacaktır. Hatta sizin kendi manuel kampanyalarınızdan çok daha iyi performans gösterecektir.

Hesabınızı yönetirken sizden istenen tek şey doğru hedefleri belirlemek ve stratejiyi oluşturmak, geriye kalan işleri Google’a bırakın 🙂

Sorularınız olursa her zaman yorum alanına yazabilirsiniz.

4 YORUM

 1. Merhabalar, makalenizi okudum yazınız için teşekkürler. Fakat anlayamadığım bir kaç nokta var;

  “sitenize giren kullanıcıları etiketlediğiniz bir yeniden pazarlama (remarketing) listenizin olması gerekiyor. Hatta bu listede son 30 günde en az 100 kullanıcı olması gerekmektedir.”

  yukarıda yazmış olduğunuz kısımda ne demek istediniz ? Böyle bir listeyi nasıl elde edeceğiz, bu liste girilmesi yada yüklenmesi gereken bir şey mi ? yoksa bu liste bizim önceden vermiş olduğumuz reklamlardan gelen veriler ile zaten oluşan bir liste mi ? yani dolayısıyla boyle bir bilgi girmemize gerek yok fakat önceden reklam vermiş ve bu verinin toplanmış olması mı gerekiyor… Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

  • Fatih Bey Selamlar,

   Akıllı alışveriş kampanyaları aynı zamanda dinamik remarketing reklamları olarak çalıştığı için eğer sitenizde dinamik remarketing kodları yüklüyse ve giren kullanıcıları bir listede etiketliyorsanız bu sistem bunu da kullanıyor. Bu yüklenmesi gereken bir liste değil sadece sitenize dinamik remarketing kodlarının eklenmesi gereken teknik bir süreçtir.

 2. Merhabalar, Google Akıllı Alışveriş kampanyası için oluşturulan ürünler yayına hazır ancak gösterim almamakta. Her türlü şartı sağlıyorum ama hala gösterim almıyor sebebi ne olabilir. Asıl sebebini öğrenebileceğim bir yol var mı ?

  • Emre Bey Selamlar,

   Merchant center’ı kontrol edip tüm ürünler onaylı ve teşhis aracında herhangi bir kırmızı renkli uyarı görünmüyorsa bu kısım tamam, sonrasında Google Ads panelinde oluşturduğunuz kampanyada ayarlardan ilgili feed’i seçtiğinize emin olun, tekliflerinizi düşük verdiyseniz biraz daha arttırın. Tüm bunları yaptıysanız reklamlarınız yayına girecektir. Şunu unutmamakta fayda var, alışveriş reklamlarında search gibi hemen reklamlar aktifleşmeyebiliyor. Henüz feed’i yeni yüklediyseniz ortalama 1 gün süre verin derim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız