Google AdWords uzmanlığınızı belgeleyen Google AdWords Sertifikasının nasıl alınacağını sizlere bu yazımda adım adım anlatacağım. Hem bilginizi sınamak hem de kalifiye bir Google AdWords uzmanı olduğunuzu göstermeniz açısından önemli olan bu süreci anlatmaya başlayayım.

Google Partners Hesabı

İlk olarak Google Partners‘a kayıt olmanız gerekmektedir.

google adwords sertifikası nasıl alınır

Google Partners programına katılın‘a tıkladıktan sonra sizi Kayıt Ol sayfasına yönlendirecektir. Oradan mail adresiniz ve şifrenizle giriş yapıp oturum açabilirsiniz.

Açılan sayfada kendinizle ilgili bilgileri doldurup profilinizi oluşturmanız gerekmektedir.

google adwords sertifikası nasıl alınır

Burada profil resmi, adres, telefon vs. bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız önemli çünkü Google Partners‘tan sürekli güncelleme, yarışma, hediye vb. konular için sizinle iletişime geçiliyor. Dolayısıyla profilinizi dikkatli bir şekilde oluşturmanız gerekiyor.

Ayrıca dikkat ettiyseniz benim profilimde Şirket bağlantısı olarak ROIPUBLIC gözüküyor. Siz de ilk hesap açılışında bu kısım boş olacaktır. Çünkü Partners hesabında bireysel veya bir şirkete bağlı olarak hesabınızı güncelleyebilirsiniz. Benim şu an çalıştığım şirket ROIPUBLIC olduğu için Partners hesabımı ROIPUBLIC Ajans hesabına bağladım. Sol taraftaki Şirketim kısmına tıklayarak partners hesabının bağlı olduğu şirketi de görebilirsiniz.

google adwords sertifikası nasıl alınır

Google AdWords Sertifikası

Google Partners hesabımızın sol menüsünde yer alan Sertifikalar kısmına tıklayın. Burada AdWords ve Analytics sertifikaları olmak üzere 2 ana başlık bulunuyor. Biz şu an AdWords sertifikaları kısmıyla ilerleyelim.

google adwords sertifikası nasıl alınır

AdWords sekmesindeki Sınavlara Bak butonuna tıklayarak buradaki sertifikasyon sınavlarına geçiyoruz.

google adwords sertifikası nasıl alınır

Burada 6 adet sınav var, bunlar:

  1. AdWords Temel Düzey
  2. Arama Ağı Reklamcılığı
  3. Görüntülü Reklamcılık
  4. Video Reklamcılığı
  5. Alışveriş Reklamcılığı
  6. Mobil Reklamcılık

Bu sınavların geçerlilik süresi 1 yıldır. Yani şu an ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere Mobil Reklamcılık sınavı 3 Eylül 2016 tarihinde doluyor. Dolayısıyla şu an sınavı tekrar geçmeme gerek yok ancak diğerlerinin geçerlilik süresi dolmuş ve yeniden girmeniz lazım uyarısı vermektedir.

İlgili Yazı:  Google Merchant Center Ürün Ekleme

AdWords Temel Düzey Sınavı

google adwords temel düzey sınavıGoogle AdWords’ün temelleri, politikalar, hesap kurulumu, faturalandırma vs. başlangıç konuları hakkında soruları içerir. Bu sınav ilk girmeniz gereken sınavdır. Tek başına bu sınavı geçmek size sertifika kazandırmayacaktır çünkü sertifika almak için bu sınavla birlikte bir başka sınavı daha geçmiş olmanız gerekmektedir.

Bu sınava girmeden önce çalışmanız gereken konular şunlardır:

google adwords temel düzey sınavı

Arama Ağı Reklamcılığı

google adwords arama ağı reklamcılığıGoogle Arama ağı reklamlarıyla ilgili kampanya, reklam grubu, anahtar kelime, bütçeler, teklifler, optimizasyonlar ve raporlar gibi konuları içeren sorular yer alır. Bu sınavı geçtiğiniz takdirde Arama Ağı Reklamcılığı sertifikası alırsınız, bu sizin arama ağı reklamları ile ilgili kalifiye olduğunuzu gösterir.

Bu sınava girmeden önce çalışmanız gereken konular şunlardır:

google adwords arama ağı reklamcılığı

Görüntülü Reklamcılık

google adwords görüntülü reklamcılıkGoogle Görüntülü Reklam Ağı (Google Display Network) kampanyaları oluşturma, hedeflemeler, reklam modelleri, optimizasyon ve raporlama ile ilgili soruları içeren sınavdır. Bu sınavı geçtiğiniz takdirde Görüntülü Reklamcılık Sertifikası alırsınız ve bu reklam modelinde yetkin olduğunuzu gösterir.

Bu sınava girmeden önce çalışmanız gereken konular şunlardır:

google adwords görüntülü reklamcılık

Video Reklamcılık

google adwords video reklamcılıkYouTube reklamları ve Google Görüntülü Reklam Ağındaki video reklamlarıyla ilgili kampanya, optimizasyon ve raporlama konularıyla ilgili soruları içerir. Bu sınavı geçtiğiniz takdirde Video Reklamcılık sertifikasının sahibi olursunuz. Bu sınavda diğer sınavlara nazaran daha az soru ve süre olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu sınava girmeden önce çalışmanız gereken konular şunlardır:

google adwords video reklamcılık

Alışveriş Reklamcılığı

google adwords alışveriş reklamcılığıÜlkemizde yaklaşık 1,5 sene önce hayatımıza giren Google Alışveriş reklamlarıyla birlikte çıkan bir sınavdır. Google Merchant Center, feed oluşturma, kampanya, ürün grupları oluşturma, optimizasyon ve raporlama konularıyla ilgili soruları içeren sınavdır. Soru sayısı ve süresi diğer sınavlara göre daha azdır. Özellikle eticaret siteleri için hayati öneme sahip olan Alışveriş reklamlarıyla ilgili geçilmesi gereken önemli bir sınavdır.

İlgili Yazı:  Google Alışveriş Reklamları

Bu sınava girmeden önce çalışmanız gereken konular şunlardır:

google adwords alışveriş reklamcılığı

Mobil Reklamcılık

google adwords mobil reklamcılıkMobil uygulamalar için yapacağınız reklamlarla ilgili kampanya, hedefleme, teklifler ve optimizasyon sorularını içeren sınavdır. Mobilin hızlı yükselişiyle beraber bu alanda sertifika sahibi olmak önemlidir. Mobil reklamlarla ilgili know-how diğer modellere göre daha azdır, dolayısıyla bu alanda kendinizi geliştirip öne çıkabilirsiniz.

Bu sınava girmeden önce çalışmanız gereken konular şunlardır:

google adwords mobil reklamcılık

Google AdWords Sınavları Hakkında Unutmamanız Gerekenler

  • Bir sınavı geçemediğiniz takdirde yeniden o sınava girmeniz için 7 gün beklemeniz gerekmektedir.
  • Sınava başladığını andan itibaren süre işlemeye başlayacaktır ve süreyi durdurma gibi bir şansınız yoktur.
  • Sınavdayken internet bağlantınız kopsa bile yeniden bağlandığınızda kaldığınız yerden sınava devam edebilirsiniz.

Sorularınız olursa bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız