google adwords nedirDünyanın en büyük arama motoru Google‘da seçtiğiniz anahtar kelimelerde reklamlarınızın yayınlandığı ve tıklama başına ücretlendirildiğiniz reklam plaformuna Google AdWords denir. Google AdWords sitenizin reklamını yapmanın en ucuz, en kolay ve en hızlı yoludur.

Google AdWords Nasıl Çalışır?

Sistem şu şekilde çalışmaktadır; kullanıcılar Google’da sizin hedeflediğiniz anahtar kelimelerle arama yaptıklarında arama sonuç sayfasının üst veya alt kısmında sizin reklamlarınız gösterilir, kullanıcı tıklayıp sitenize geldiği zaman ise ücretlendirilirsiniz.

google adwords nedir

Google AdWords’ün Avantajları

Ucuz

Reklamlarınız gösterildiği zaman herhangi bir ücret ödemezsiniz, sadece tıklandığı zaman ödeme yaparsınız.

Hızlı

Google AdWords hesabı oluşturup, faturalandırma ve ödeme bilgilerini girip, hemen reklamlarınızı yayına alabilirsiniz. Reklamlarınız anında yayınlanmaya başlar.

Ölçülebilir

Kampanya, reklam grubu, anahtar kelime bazında tüm istatistikleri görebilir ve ölçebilirsiniz. Ne kadar harcadınız, ne kadar tıklama aldınız çok net bir şekilde görüp ona göre strateji belirleyebilirsiniz.

Verimli

100 TL gibi çok düşük bir bütçeyle bile harikalar yaratabilirsiniz.

Hedefli

Sizin ürün veya hizmetlerinizi Google’da arayan kullanıcıları hedefleyerek bütçenizi boşa harcamamış olursunuz.

Eşit

Google AdWords’te paranızın çok olması, yüksek teklif vermeniz, büyük firma olmanız Google için hiç önemli değildir. Kalite puanı sistemi sayesinde reklamlarınızı iyi yaparsanız sizin reklamınız daha ucuz maliyetle rakibinizin üzerinde gösterilir (rakibiniz çok büyük bir firma olsa bile).

Google AdWords Reklam Modelleri

Google AdWords ile Google arama sonuçları sayfasına veya diğer Google mecralarına reklam verebilirsiniz. Bu reklam modelleri metin, resim veya video formatlarında olabilir. Reklam verilmek istenen mecra türüne göre ücretlendirmeler tıklama başı, gösterim başı, video izleme başı veya mail okunma başı olabilir.

Arama Ağı Reklamları

Google arama sonuçları sayfasında reklamlarınızın gösterilmesini sağlar. Tıklama başı maliyetlendirilirsiniz.

google adwords nedir

Görüntülü Reklam Ağı Reklamları

Google görüntülü reklam ağına kayıtlı sitelerde reklamlarınız metin, resim veya video şeklinde gösterilir. Tıklama başı veya 1000 Gösterim başı olarak ücretlendirilirsiniz.

İlgili Yazı:  Google Partners Nedir?

google adwords nedir

Google Alışveriş Reklamları

Eticaret siteleri için Google arama sonuçları sayfasında ürünlerinin reklamının yapılmasıdır. Ürün ismi, fotoğrafı ve fiyatının listelendiği Google Alışveriş reklamları eticaret siteleri için önemli bir reklam modelidir. Tıklama başı maliyetlendirilir.

google adwords nedir

Mobil Uygulama Reklamları

Tamamen mobil uygulamaların indirilmesi veya kullanılcıların etkileşime geçmesi için Google arama ağı, görüntülü reklam ağı veya PlayStore’da reklamların yayınlandığı modeldir. Burada tıklama başı veya indirme başı maliyetlendirilirsiniz.

google adwords nedir

YouTube Reklamları

Dünyanın ikinci en büyük arama motoru YouTube’da video reklamlarınızın yayınlanmasını sağlarsınız. TrueView reklam modeli ile video önü, arama sonuçları veya video izleme sayfalarında reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Seçtiğiniz TrueView reklam türüne göre video izleme başı veya video açılma başı ücretlendirilirsiniz.

google adwords nedir

Gmail Reklamları

Gmail kullanıcılarını demografik, ilgi alanı, domain, konu veya anahtar kelime hedefli olarak hedefleyebilir. Kullanıcıların mail kutularına mail olarak reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Mail açılma başı maliyetlendirilirsiniz, mailin içerisindeki tıklamalara herhangi bir ücret ödemezsiniz. Rakiplerinizden mail almış kullanıcıları hedefleyerek kendi reklamınızı onlara gösterebilirsiniz.

google adwords nedir

google adwords nedir

Genel olarak Google AdWords nedir, nasıl çalışır ve hangi reklam modelleri vardır bunları kısaca anlatmaya çalıştım. Elbette tüm bu reklam modellerini detaylı bir şekilde ileriki yazılarımda anlatacağım.

Sorularınız olursa bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

2 YORUM

  1. E-ticaret siteleri için en etkili olan bence, alışveriş reklamları. Görsel ve fiyat olunca, ziyaretçinin direk dikkatini çekiyor ve tıklayanların satışa dönüşme oranı çok yüksek.

    • Murat Bey Selamlar,

      Eticaret özelinde alışveriş reklamları ve dinamik remarketing reklamları oldukça güzel dönüşüm oranlarına sahip, bunların yanı sıra Google Analytics’teki özel kitleleri doğru segmente edip hedeflerseniz gene satış oranlarınızı arttırabilirsiniz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız