gmailBu yazımda sizlere Gmail reklamlarının ne olduğu, nasıl çalıştığı ve nasıl reklam verebileceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağım. Çok etkili bir Google AdWords reklam modeli olan Gmail reklamlarını (Gmail Sponsored Promotions) kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Gmail Reklamı Nedir

Google’ın mail servisi olan Gmail‘i kullanan kullanıcıları hedefleyip onlara reklam göstermemizi sağlayan sistemdir. Gmail reklamlarıyla potansiyel müşterilerinize uygun maliyetlerle ulaşabilir, işinizi büyütebilirsiniz.

Gmail Reklamları Nasıl Çalışır

Google’ın reklam aracı olan Google AdWords paneli üzerinden reklam verenler gmail kullanıcılarını hedefler, reklamları da gene AdWords panelinden oluşturarak yayınlamaya başlar. Gmail kullanıcıları maillerine giriş yaptıktan sonra mail listeleme sayfasının en üstünde reklam maillerini görür. O maillere tıklayıp açtığı anda sanki bir mailmiş gibi reklamınızı görür. Oldukça doğal (native) bir reklam gibi gözüktüğünden tıklama oranları ve geri dönüşler çok iyidir.

gmail reklamları nasıl çalışır

gmail reklamları

Gmail Reklamı Verme

Gmail reklamı vermek için bir Google AdWords hesabınızın olması gerekir. Daha önceki yazılarımda Google AdWords hesabının nasıl açılacağını detaylı bir şekilde anlatmıştım.

İlk olarak Google AdWords hesabınıza giriş yapın.

gmail reklamları nedir ve nasıl çalışır

Kampanya oluştur butonuna basıp Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı seçeneğini seçin.

gmail reklamları nedir ve nasıl çalışır

Bu sayfada kampanya adınızı, reklamların yayınlanmasını istediğiniz bölgeyi, günlük bütçeniz gibi ayarlamaları yaptıktan sonra reklam grubu oluşturma adımına geçin.

gmail reklamları nedir ve nasıl çalışır

Burada reklam grubunu oluşturup teklifinizi verdikten sonra hedeflemelerinizi ayarlamanız gerekmektedir.

Gmail Reklamlarında Hedefleme

2016 verilerine göre dünya çapında yaklaşık 350 milyonun üzerinde aktif gmail kullanıcısı bulunmaktadır. Ancak tabi buradaki kullanıcıları aşağıdaki şekillerde hedefleyebiliyoruz.

Yer: Ülke, şehir veya bölge hedefleyebilirsiniz.

Dil: Türkçe, ingilizce gibi bir çok dili hedefleyebilirsiniz. Sistem kullanıcının gmail’i hangi dilde kullandığına bakarak o kullanıcının dilini belirlemektedir.

Cihaz: Desktop, mobil, Android veya iOS cihazlar olarak ayrı ayrı platformlar hedeflenebilmektedir.

İlgili Yazı:  Google Partners Nedir?

Demografik: Yaş ve cinsiyet olarak kullanıcılar demografik olarak hedeflenebilmektedir.

İlgi Alanı: Kullanıcıların aldığı maillere göre ilgi alanlarını belirleyen Google, bu hedeflemeyi reklam verenlere sunmaktadır.

Anahtar Kelime: Kullanıcının aldığı maillerde ayakkabı, topuklu ayakkabı vb. kelimeler geçiyorsa reklamlarımı göster diyebiliyoruz.

Domain: n11.com, hepsiburada.com, markafoni.com vb. domainlerden mail alan kullanıcıları hedefleyebiliyoruz. Dolayısıyla rakiplerimizden mail almış kullanıcıları hedefleyerek onların mail listesindeki kişilere kendi reklamımızı gösterebiliriz.

Email: Google Customer Match ile Google AdWords’e yüklediğimiz mail listesine reklamlarımızı gösterebiliriz. Tabi yüklediğimiz mail listesindeki gmail kullanıcılarını hedefleyebiliriz.

Gmail Reklam Modelleri Nelerdir

Kampanyamızı oluşturduk, hedeflemelerimizi yaptık sıra geldi reklam modeli seçmeye. Reklam oluşturmak için Google’ın kendi şablonlarını kullanabilir veya custom html olarak hazırladığınız tasarımı hesaba yükleyebilirsiniz.

Öncelikle Reklam oluştur butonuna basıp Reklam Galerisi‘ni seçin.

gmail reklamları nedir

Açılan sayfada Gmail reklamlarını seçin.

gmail reklamları nedir

Seçimden sonra kullanabileceğimiz 5 farklı şablon karşımıza gelmektedir.

gmail reklamları nedir

Gmail resim şablonu: Burada 650 px genişliğinde ve 300 ila 1000 px arası uzunluğa sahip banner görseli sisteme yüklüyorsunuz. Resme link vererek tıklandığı zaman sitenize kullanıcıları yönlendiriyorsunuz.

Gmail tekli tanıtım şablonu: Bu şablon eticaret siteleri için oldukça uygun, eğer spesifik olarak tanıtmak istediğiniz tek bir ürününüz varsa bu şablonu kullanabilirsiniz.

Gmail çoklu ürün şablonu: Burada 6 adet ürünü ayrı ayrı resim, açıklama satırı ve düğme ekleyip listeleyebiliyorsunuz.

Gmail katalog şablonu: Ürünlerinizi katalog şeklinde bir şablonda gösterebilirsiniz.

Gmail özel HTML yükleme: Burada ise tamamen sizin custom olarak oluşturduğunuz HTML’i sisteme yüklemenizle reklamlarınızı oluşturuyorsunuz. Video izletme, form toplama vb. çeşitli interaktif uygulamaları bu alanda yapabilirsiniz.

Örnek Gmail Reklamı

Çoklu ürün şablonuna örnek olarak Saat&Saat için yaptığımız Gmail reklamlarını gösterebilirim.

gmail reklamları

gmail reklamları nasıl çalışır

Gmail Reklamlarında Ücretlendirme

Mail açılma başı ücretlendirilirsiniz. Kullanıcı maili açtığı anda maliyetlendirilirsiniz, daha sonra mailin içerisindeki içeriğin tıklanması, gösterilmesi, video izlemesi, form doldurması vs. tamamen ücretsizdir. Dolayısıyla mail içeriğini çok iyi hazırlamak gerekiyor. Bu direk sizin alacağınız geri dönüşün kalitesini arttıracaktır.

İlgili Yazı:  Performans Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Gmail reklamlarıyla ilgili sorularınızı hemen altta yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz.

4 YORUM

    • Merhaba, hedeflenecek domainleri anahtar kelimeler kısmına yazmanız gerekiyor, yerleşim kısmına ise mail.google.com yazmanız gerekiyor. Bu şekilde mi yaptınız?

  1. Emeğinize sağlık. Çok yararlı bir içerik. Teşekkür ederim. (Not: Google’ın kendi açıklamasından daha anlaşılır ve yönlendirici)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız